Skóra. Co na nią wpływa?

Mówi się, że twarz jest wizytówką człowieka i stwierdzenie to ma swoje odbicie w rzeczywistości. Już pierwsze sekundy podczas pierwszego spotkania są decydujące, a pierwszego wrażenia nie da się zrobić po raz drugi. Dlatego jeżeli zależy nam, abyśmy zawsze wyglądali olśniewająco, a nasza twarz promieniowała zdrowiem i radością, to powinniśmy starać się zadbać o naszą cerę.

Typ cery

Aby cera wyglądała na zdrową i promienną trzeba o nią dbać. Najlepiej zacząć to robić jak najwcześniej, a każdy z kroków powinien być starannie przemyślany. Oczywiście, nie każdy musi znać się na skórze i wiedzieć od razu, jaki typ posiada, ale wówczas można skorzystać z pomocy dermatologa, bądź kosmetyczki. Porada specjalistów może pomóc w dobraniu odpowiednich dla naszego rodzaju skóry kosmetyków. Warto przy tym pamiętać, ze choć typ cery jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie, to zmienia się wraz z wiekiem, długo z czasem może się okazać konieczna druga wizyta u specjalisty lub zmiana kosmetyków.

Dieta

Oczywiście, mówiąc o pielęgnacji skóry, nie tylko twarzy, ale również całego ciała, powinniśmy uwzględnić dietę, która ma ogromny wpływ na to, czy wyglądamy zdrowo. Niektóre przyprawy, a także konserwanty, których używa się przy produkcji żywności, mogą nie tylko powodować uczulenie, ale wpłynąć niekorzystnie na wygląd skóry głowy czy pleców. Najczęstszymi objawami takiego niekorzystnego wpływu są trądzik, wysypki czy przebarwienia.

Z kolei w przypadku osób, które mają Łojotokowe Zapalenie Skóry, po zjedzeniu niektórych potraw mogą pojawić się swędzące i łuszczące zmiany na policzkach, za uszami, przy brwiach, wokół ust czy nawet na skórze głowy. Podobne efekty mogą przynieść nieodpowiednio dobrane kosmetyki, które zbyt mocno przesuszają skórę.

Światło

W dbałości o skórę należy również uwzględnić wpływ światła. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce nie wpływa korzystnie na jej stan. Promieniowanie UV sprawia, że staje się przesuszona, ale również przyspiesza w znaczący sposób starzenie się, a co za tym idzie pojawienie tak bardzo niepożądanych zmarszczek. Dodatkowo osoby, które często mocno się opalają, są o wiele bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka – bardzo poważny i najczęściej złośliwy nowotwór. Oczywiście, można się przed tym uchronić, stosując odpowiednie kremy z filtrem i unikając nadmiernego słońca.

Promieniowanie słoneczne ma również korzystny wpływ na zdrowie, jednakże ekspozycja na słońce powinna być umiarkowana. Nie powinno dopuszczać się do oparzeń, które cechują się uczuciem gorąca, zaczerwienieniem i pieczeniem. Ich następstwem jest łuszczenie się skóry.

Solarium

Nie należy zapominać, że istnieje również o wiele bardziej ryzykowna praktyka, która sprawia, że nasza skóra przybiera brązowy kolor, który mocno kojarzony jest z ekskluzywnymi wyjazdami do ciepłych krajów. Z takich zabiegów można korzystać przez cały rok, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Osoby korzystające z solarium są o wiele bardziej narażone nie tylko na oparzenia, ale również na szybsze starzenie się skóry czy raka.

Zamiast tak niezdrowych praktyk lepiej zainwestować w nawilżające kremy – samoopalacze, które nadadzą skórze brązowego odcienia, a przy tym nie zaszkodzą. Drogeria internetowa eKobieca.pl zapewni ci ich szeroki wybór, dzięki czemu na pewno znajdziesz ten, który polubisz najbardziej. Będziesz mogła wybierać stamtąd także inne kosmetyki, których używasz na co dzień lub na wielkie okazje.