Profesjonalny serwis ekspresów do kawy. Rodzaje ekspresów do kawy, sposób działania ekspresu. Serwis i naprawa ekspresów do kawy

Codziennie miliony ludzi delektują się kawą. Jest jednym z najpopularniejszych napojów, a jej historia sięga setek lat wstecz. Kawa pochodzi z małych, czerwonych owoców rosnących na drzewach w klimacie tropikalnym. Napój ten został po raz pierwszy wynaleziony na Bliskim Wschodzie, gdzie ziarna kawy były miażdżone i gotowane z wodą, aby uzyskać napój zwany qahwa. Pierwszy ekspres do kawy powstał we Francji na początku XIX wieku. Nazywano go napoleońskim ekspresem do kawy i jest on nadal używany.

Kawiarnie zostały pierwotnie stworzone, aby ludzie mogli spotykać się przy filiżance kawy, ale obecnie istnieje wiele kawiarni, w których oprócz kawy i innych napojów podawane jest również jedzenie.

Mówi się, że kawa ma wiele zalet zdrowotnych, w tym zwiększa poziom energii i pomaga myśleć jaśniej!

Czym jest ekspres do kawy. Zasada działania i rodzaje ekspresów

Ekspres do kawy jest urządzeniem, które parzy kawę. Ekspresy te są często używane w kawiarniach i restauracjach. Służą one do parzenia kawy ze świeżych ziaren poprzez ich zmielenie i użycie wody pod ciśnieniem przez filtr. Istnieje wiele różnych typów ekspresów do kawy; niektóre parzą espresso, inne kawę w kroplówkach lub z filtrem. Jednak najczęściej spotykanym typem ekspresu jest ekspres automatyczny, który wykonuje obie te czynności.

Kawiarka działa na zasadzie przepuszczania bardzo gorącej wody przez ciasno upakowaną, drobno zmieloną kawę. W wyniku tego procesu powstaje niemal syropowaty napój, w którym wydobywają się zarówno składniki stałe, jak i rozpuszczone. Crema, czyli kołnierz pianki na powierzchni espresso, powstaje z emulgowanych olejków zawartych w zmielonej kawie i nadaje espresso jego charakterystyczny smak.

Rodzaje ekspresów do kawy

Istnieje wiele różnych typów ekspresów do kawy. Każdy z nich jest zbudowany do innego celu i może zaoferować różne style napojów kawowych.

Automatyczny ekspres do espresso

Są to najbardziej popularne rodzaje ekspresów do kawy. Posiadają one pompę, która przepycha wodę pod ciśnieniem przez kawę. Pompa jest elektryczna i kontrolowana przez chip komputerowy, który reguluje temperaturę i ciśnienie z dokładnością do kilku stopni, dzięki czemu za każdym razem otrzymujemy jednolitą porcję. Większość automatycznych ekspresów do kawy ma również końcówki do wytwarzania pary, dzięki czemu można podgrzewać mleko lub spieniać je do cappuccino i latte.

Półautomatyczne ekspresy do kawy

Półautomatyczny ekspres do kawy wykorzystuje pompę, która przepycha wodę pod ciśnieniem przez kawę, ale nie jest wyposażony w komputerowy układ scalony. Osoba parząca kawę musi ręcznie włączać i wyłączać pompę w odpowiednim momencie, aby regulować temperaturę i ciśnienie kawy. Ten typ ekspresu do kawy jest świetny dla osób, które chcą mieć większą kontrolę nad naparem, ale nadal chcą łatwości użytkowania, którą zapewnia automatyczny ekspres.

Tych kilka rzeczy warto regularnie kontrolować, aby mieć pewność, że ekspres dobrze funkcjonuje

Jeśli ekspresu do kawy wydobywa się dziwny zapach, może to być oznaką pleśni lub grzyba. Lepiej jest sprawdzić to wcześniej niż później, aby nie skończyć z poważniejszymi problemami.

Jeżeli z ekspresu do kawy kapie woda warto to sprawdzić. Ważne jest, aby woda przepływała szybko i płynnie. Jeśli w ekspresie są zatory, może to powodować przelewanie się wody, co może prowadzić do różnego rodzaju problemów.

Jeśli ekspres podaje gorącą wodę, zamiast espresso lub na odwrót, może to świadczyć o zaburzonej elektronice – ekspres nie reaguje na określoną komendę prawidłowo. To trochę poważniejszy problem, który wymaga naprawy przez specjalistę.

Ekspres do kawy to spora inwestycja, więc należy utrzymywać go w doskonałym stanie!

Profesjonalny serwis ekspresów do kawy. Jak wygląda proces naprawy ekspresu?

Sam serwis ekspresów do kawy i usługa naprawy wygląda w większości podobnie:

  1. Klient dzwoni, aby powiedzieć, że jego ekspres do kawy jest zepsuty.
  2. Zostaje przeprowadzony wywiad, mający na celu wstępne zdiagnozowanie problemu, otrzymanie informacji dotyczącej marki ekspresu oraz rezerwuje się termin, który jest odpowiedni dla klientów i dla jednego z inżynierów, który dokona usługi.
  3. Dostarczenie sprzętu do punktu serwisu lub zamówienie kuriera, który nas w tym wyręczy.
  4. Naprawa urządzenia i odbiór lub odesłanie go do klienta.

Ile to kosztuje?

Wycena zwykle odbywa się indywidualnie, w zależności od marki urządzenia oraz rodzaju usługi. Jeżeli jest to naprawa, koszt będzie zależał od stopnia uszkodzenia.

Decydując się na wybór któregokolwiek z serwisów warto zorientować się czy dany punkt jest serwisem, który oferuje profesjonalne usługi i wykonuje naprawę urządzeń różnych marek. Dobrej jakości firma powinna oferować serwis i naprawę ekspresów marki: Delonghi, Saeco, Nivona, Philips, Siemens, Jura czy Melita.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ekspresów do kawy https://ekspresowy-serwis.pl

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]