Obudowa do brodzika – na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

Właściwe przygotowanie brodzika jest niezwykle ważnym etapem na drodze do uzyskania wymarzonej aranżacji. Strefa kąpielowa jest kluczowym miejscem w każdej łazience. Z tego względu trzeba ją w odpowiedni sposób zabezpieczyć, aby codzienny kontakt z litrami wody nie miał na nią negatywnego wpływu. Jeśli zdecydowaliśmy się na nieco wyższy egzemplarz, musi zostać przygotowana obudowa brodzika. Stanie się ona jednym z elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu, dlatego warto wcześniej przemyśleć sposób jej wykonania. Jakie mamy opcje?

Jak wkomponować brodzik w aranżację łazienki?

Kabina prysznicowa Kerra z brodzikiem to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej łazience. Wybierając prysznic zamiast wanny można też liczyć na mniejsze zużycie wody. Dodatkową korzyścią jest możliwość stosunkowo szybkiego wykończenia łazienki. Wybierając brodzik 100 x 90 cm lub jakikolwiek inny rozmiar, mamy znacznie mniej pracy w porównaniu do instalowania odpływu liniowego. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest obudowanie płytkami. W takim przypadku najpierw trzeba stworzyć konstrukcję, na której umieścimy kafelki. Zabudowa może znaleźć się na nośniku ze styropianu. Jeśli brodzik ma nietypowy kształt, trzeba będzie wykonać nośnik na specjalne zamówienie. Dzięki temu, że ścianki mają równą powierzchnię, przyklejenie płytek nie będzie trudne, dlatego nie ma konieczności zamawiania ekipy budowlanej. Warto zaznaczyć, że taki brodzik 80 x 80 cm z obudową jest stabilny, a przy tym bardzo dobrze zaizolowany termicznie. Poza tym nie trzeba martwić się wysokimi kosztami montażu.

Jakie płytki do obudowy?

Jedną z największych zalet obudowy jest możliwość stworzenia spójnej aranżacji wnętrza i dopasowania jej do reszty elementów wyposażenia. Ciekawie prezentują się zwłaszcza dekoracyjne warianty. To znakomity pomysł jeśli płytki na podłodze lub ścianach są minimalistyczne i jednokolorowe. Jeśli obawiamy się eksperymentów można zdecydować się na takie same kafelki jak w pozostałych miejscach. Jeszcze inną opcją jest wykorzystanie kontrastujących wersji, dzięki którym łazienka nabierze ciekawego charakteru. Pięknie prezentuje się też mozaika. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji mogą postawić na kafelki imitujące kamień lub drewno. Sprawdzą się one również w łazienkach w stylu skandynawskim.

Obudowa płytkami – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Chcąc uzyskać atrakcyjny wygląd łazienki, brodzik do łazienki obudowany płytkami to jedna z najlepszych opcji. Im głębszy brodzik, tym lepiej prezentuje się całość. Oprócz tego brodzik będzie skutecznie zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Można też liczyć na łatwiejsze utrzymanie w czystości jego zewnętrznej części – płytki wystarczy bowiem wytrzeć mokrą ściereczką. Duży wybór materiałów wykończeniowych sprawia, że znalezienie odpowiednich kafelków nie stanowi żadnego problemu. Podczas oklejania nośnika warto pamiętać o tym, że sam styropian nie jest przystosowany do uniesienia ciężaru ceramicznych elementów. Z tego względu jego powierzchnia musi zostać pokryta np. specjalną siatką, którą dokupuje się osobno. Inną opcją jest zakup obudowy, która jest już przygotowana do nałożenia płytek.