Na czym polega usługa carsharingu?

Carsharing jest określeniem, z którym na pewno zetknęła się każda osoba zainteresowana krótkoterminowym wynajmem samochodów. Kryje się za nim system wspólnego użytkowania aut, który w praktyce ma wiele zalet.

Czym jest carsharing?

Podstawę systemu wspólnego użytkowania aut stanowi idea współdzielenia. Jego największą zaletą jest to, że wciągu doby zwiększa się intensywność wykorzystywania samochodów. Eksperci z PANEK CarSharing podkreślają, że jedno współdzielone auto jest w stanie zastąpić nawet kilka prywatnych samochodów, co przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe. W praktyce carsharing to nic innego, jak po prostu wypożyczenie pojazdu na krótki czas – przeważnie na minuty.

Carsharing – jak to działa?

Usługa wynajmu samochodu na minuty jest maksymalnie uproszczona. Chcąc wypożyczyć auto, nie trzeba nawet składać osobistej wizyty w wypożyczalni. Wystarczy zainstalować na smartfonie specjalną aplikację wybranego operatora usługi. Jest ona potrzebna do uruchomienia pojazdu i zakończenia usługi, a także do namierzenia wolnych samochodów oraz zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości. Po jej pobraniu na telefon należy się w niej zarejestrować – niezbędne są tego ważne prawo jazdy oraz aktualna karta kredytowa, z której jest pobierana płatność.

Carsharing – jakie ma zalety?

Carsharing – oprócz tego, że przyczynia się do ograniczenia liczby samochodów osobowych poruszających się po miejskich drogach – ma wiele innych zalet. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które korzystają z aut sporadycznie lub chwilowo nie mają swojego pojazdu do dyspozycji. Klient wypożyczający samochód na minut płaci za pokonany dystans oraz czas przejazdu, przy czym stawki nie są wygórowane. Auta dostępne w systemie współdzielonym są często traktowane jako znakomita alternatywa dla taksówek oraz środków transportu publicznego. Zapewniają przemieszczanie się po mieście w komfortowych warunkach – zwłaszcza że na flotę firm carsharingowych składają się nowoczesne i w pełni funkcjonalne samochody.