Wszyscy boimy się bólu. Powoduje on dyskomfort, utrudnia radzenie sobie z codziennymi obowiązkami, a niekiedy staje się przyczyną nieznośnego cierpienia. Bez względu na to, czy ból jest silny, czy słaby, zawsze chcemy się go pozbyć. Oczywiście istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością. Poniżej przedstawimy kilka z nich.
Środki farmakologiczne.
Środki farmakologiczne to najczęstszy sposób na złagodzenie bólu. Jednak korzystanie z nich jest najbardziej ryzykowne. Ich niekontrolowane stosowanie może prowadzić do nadciśnienia i problemów żołądkowych. Przed podjęciem terapii należy pamiętać, że środki z grupy leków przeciwbólowych dzielą się na 4 grupy:
- Pierwsza grupa to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Stosuje się je na bóle głowy i zębów, a także są powszechnie stosowane przy bólach stawów.
- Do drugiej grupy możemy zaliczyć NLPZ, z dodatkiem kofeiny — stosuje się je na migreny, intensywne bóle zębów i ból menstruacyjny.
- Trzecia grupa obejmuje leki NLPZ z kodeiną. Środki te często stosuje się przy migrenach i bólu pooperacyjnym.
- Czwarta grupa to leki rozkurczowe. Działają one przeciwbólowo, łagodząc stany skurczowe układu pokarmowego, skurcze występujące w drogach żółciowych i kobiecych narządach rodnych.
Według ekspertów z Uniwersytetu Harvarda po zażyciu środka przeciwbólowego najlepiej jest położyć się w zaciemnionym miejscu i jeżeli to możliwe, zasnąć. Dzięki temu przyspieszymy działanie przyjętego środka. Pamiętajmy także, aby nie przyjmować farmakologicznych środków przeciwbólowych na pusty żołądek, może to podrażnić jego błonę śluzową i stać się przyczyną dodatkowych problemów zdrowotnych.
Maści i żele przeciwbólowe.
Maści i żele to prosty i skuteczny sposób na radzenie sobie z bólem mięśni i stawów. W przypadku stłuczeń, skręceń i zwichnięć często stosuje się żele chłodzące wzbogacone mentolem. Natomiast maści rozgrzewające doskonale sprawdzają się w łagodzeniu bólu stawów i lędźwi.
Im głębiej te substancje wnikają w skórę, tym większe prawdopodobieństwo, że dotrą do źródła bólu. W celu ich skuteczniejszej aplikacji stosuje się specjalne plastry, które ze względu na swoją specjalną strukturę działają skuteczniej niż inne środki zewnętrzne.
Aromaterapia.
Aromaterapia to skuteczny sposób na łagodzenie bólów głowy. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku osób wrażliwych na zmiany pogody. Po prostu wetrzyj kilka kropli olejku w grzbiet nosa ruchem okrężnym zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Olejki eteryczne z lawendy, rozmarynu, mięty, róży, rumianku, cytryny, melisy, drzewa sandałowego, wawrzynu dobrze radzą sobie z bólem. Jeśli masz katar lub przeziębienie, pomogą Ci aromaty pomarańczy, grejpfruta, mandarynki, eukaliptusa lub sosny.
Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji sprawdzili, czy aromaterapia jest skuteczna w przypadku migreny. Okazało się, że olejek lawendowy zmniejsza intensywność i czas trwania ataku, jeśli zaczniesz go wcierać i wdychać w ciągu pierwszych 5 minut ataku. Naukowcy zauważają, że aromaterapia to dobry sposób na zapobieganie migrenom, ale należy starannie dobierać aromat. Niektóre zapachy mogą niestety wywoływać bóle głowy.
Masaż.
Masowanie stłuczonego miejsca, to całkowicie naturalna reakcja. Bardzo często, kiedy doznamy urazu, niemal automatycznie sięgamy w kierunku bolącego miejsca, aby je rozmasować. Podobnie postępujemy w przypadku bólu głowy. To nie tylko spontaniczna reakcja organizmu na nieprzyjemny bodziec, ale także sposób na zmniejszenie dyskomfortu. Podczas masażu ruchy powinny być lekkie, bez nadmiernego ucisku.
Inną opcją jest akupresura. Można wykonywać ją na dwa sposoby. Możemy naciskać na bolący punkt przez około 5-10 sekund lub zwalniać i wzmacniać nacisk w pulsującym rytmie przez w tym samym interwale czasowym.
Ćwiczenia oddechowe.
Ćwiczenia oddechowe mogą być bardzo skuteczne w przypadku migreny i bólu szyi. Podczas ataku usiądź na krześle, pochyl się trochę do przodu i oprzyj dłonie na kolanach. Bardzo ważne jest, aby się nie ruszać. Weź 2-4 krótkie oddechy, wyrzucając powietrze z płuc z większą intensywnością. Następnie wstrzymaj oddech na sześć do dziesięciu sekund. Wykonuj ćwiczenie przez 10-15 minut, następnie odpocznij przez pół godziny i w razie potrzeby powtórz.
Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego odkryli, że głębokie wdechy i wydechy aktywują pracę układu sercowo-naczyniowego. Normalizując krążenie krwi, będziesz w stanie złagodzić skurcz naczyń krwionośnych i mięśni.
Produkty zawierające CBD.
CBD, czyli kannabidiol to substancja ekstrahowana z konopi. Zyskała ona popularność między innymi jako naturalny środek zmniejszający stany zapalne oraz hamujący ból. Korzystają z niego zawodnicy rugby, futbolu amerykańskiego czy MMA. Sprawdza się ona wszędzie tam, gdzie sportowiec musi zmagać się z codziennym bólem i nadmiernym obciążeniem organizmu. Ponadto substancja ta wspomaga produkcję serotoniny oraz reguluje cykle snu. Wśród produktów zawierających kannabidiol najpopularniejsze są olejki CBD, które zakupisz tutaj: https://www.greencake.com.pl/pl/c/Oleje-CBD/16. Pozwalają one łatwo zaaplikować odpowiednią dawkę substancji dostosowaną do potrzeb konkretnego organizmu, oraz gwarantują najlepszą przyswajalność.