Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

pierwsze buciki dla dziecka

Kupno tej pierwszej pary butów jest dla rodziców niewątpliwie wyjątkowym przeżyciem. Buciki, w których dziecko stawia swoje pierwsze kroki mają znaczenie symboliczne, w końcu to w nich wejdzie ono w kolejny etap rozwoju i zacznie być coraz bardziej samodzielne. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru takiego obuwia.
Skąd wiadomo, że to już czas na kupno pierwszej pary butów?

Ze względu na kwestie zdrowotne, ważne jest wyznaczenie odpowiedniego czasu na pierwsze kroki w obuwiu. Fizjoterapeuci zalecają, żeby przyzwyczajania stopy do butów nie rozpoczynać zbyt wcześnie, gdyż w początkowym etapie nauki chodzenia dziecku potrzebna jest pełna swoboda, aby mogło ono „wyczuć” swoje ciało, znaleźć odpowiedni sposób utrzymywania równowagi i wypracować właściwe wzorce ruchów. W tym okresie dziecko powinno chodzić głównie boso, zakładanie obuwia mogłoby ograniczyć swobodę poruszania się i przeszkadzać w nauce chodzenia. Jednak w miarę rozwoju umiejętności chodzenia, dziecko będzie coraz chętniej podejmowało takie próby nie tylko w domu, ale również w innych miejscach. Kiedy nasz maluch chce wstawać i wychodzić z wózka podczas spacerów, to obuwie jest już niezbędne ze względu na jego bezpieczeństwo.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pierwszych butów i dlaczego to takie ważne?

Przy doborze prawidłowego rozmiaru obuwia, rodzice często zapominają, że stopa dziecka jest trójwymiarowa i poza długością ma ona jeszcze swoją szerokość i wysokość. Te parametry są równie istotne dla wygody malucha, ich pominięcie może skutkować wykształceniem się nieprawidłowych nawyków podczas chodzenia. Stopa dziecka jest bardzo plastyczna, a kości miękkie, więc źle dobrane obuwie może również przyczynić się do powstawania deformacji. Praca stóp ma także pływ na kształtowanie się kolan, bioder oraz prawidłowej postawy.
Określenia rozmiaru dziecięcej stopy można dokonać za pomocą obrysu narysowanego we wszystkich płaszczyznach. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • stopę mierzymy w pozycji stojącej, gdyż ustawienie ciała ma wpływ nie tylko na długość stopy, ale również na jej wysokość i szerokość,
  • do wyznaczonej długości zaleca się dodanie około 8-10 mm, a według niektórych specjalistów nawet 15 mm, taki zapas pozwoli na swobodne poruszanie stopą. Aby określić, czy zapas nie jest za duży, trzeba sprawdzić, czy but dobrze trzyma się na stopie i nie zsuwa się podczas chodzenia i zginania. Eksperci uważają, że pierwsze buty powinny być bardziej dopasowane, kolejne pary można już kupować z większym zapasem.
  • pomiary najlepiej wykonywać w porze popołudniowej, po całym dniu stopa dziecka –podobnie jak u dorosłego – jest zwykle większa,
  • należy zmierzyć obie stopy, mogą się one znacząco różnić wielkością.

Stopa dziecka rośnie w szybkim tempie i nawet najlepiej dopasowane buciki, po kilku miesiącach będą już za małe, nie należy jednak kupować za dużego obuwia „na zapas”, powinno ono być zawsze dobrane do aktualnych rozmiarów, nie możemy bowiem przewidzieć w jaki sposób zwiększą się poszczególne wymiary.

Jakie są cechy, które powinny mieć pierwsze dziecięce buciki?

  1. Miękka podeszwa, która umożliwia zginanie palców. Przed zakupem warto sprawdzić elastyczność podeszwy, wykręcając ją w różne strony.
  2. Lekkość jest istotnym parametrem przy wyborze obuwia, zbyt ciężkie buty mogą powodować szybsze męczenie się dziecka i nieprawidłowe układanie stopy podczas chodzenia.
  3. Swoboda ruchów kostek, na którą należy zwrócić uwagę szczególnie przy wyborze butów zimowych. Obuwie może sięgać ponad kostkę, jednak nie powinno jej krępować.
  4. Podeszwa z nieślizgającego się materiału jest ważna dla bezpieczeństwa dziecka i pewności jego chodu. Dotyczy to zarówno butów zimowych, jak i przeznaczonych na inne pory roku.
  5. Oddychający materiał zwiększa komfort noszenia obuwia. Jeśli wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz buta, zbiera się ona w środku, co może powodować ślizganie się stopy i negatywnie wpływa na skórę dziecka.
  6. Regulowane zapięcie, które umożliwi stabilne dopasowanie buta do stopy. Mogą to być np. wygodne rzepy lub sznurowadła (w tym przypadku należy pamiętać o ich przyciąganiu nie tylko na końcach, ale na całej długości).
  7. Miękki materiał, który umożliwia wykonywanie swobodnych ruchów stopą. Zbyt sztywne buty mogą być przyczyną bolesnych otarć.
  8. Rodzaj obuwia powinien być dopasowany do pory roku, nie może być ono zbyt ciepłe ani zbyt lekkie, powinno zapewniać dziecku komfort termiczny.
  9. Dobrze wyprofilowane, z miękkim i przylegającym zapiętkiem. W innym przypadku buty będą powodować otarcia na piętach.

Czy można kupować używane buty?

Eksperci nie zalecają takiego postępowania. Każde dziecko porusza się w nieco inny sposób, różne są również kształty dziecięcych stóp, dlatego buty „po starszym bracie” mogą być niewygodne. Warto zadbać, aby te pierwsze buty dla dziecka były nowe, co wcale nie oznacza, że muszą być drogie.

Czy warto profilaktycznie stosować obuwie ortopedyczne?

Jeśli nie występują ku temu wskazania, nie zaleca się profilaktycznego noszenia obuwia ortopedycznego przez dzieci. Może to przynieść wręcz odwrotny skutek i przyczyniać się do zaburzeń chodu i deformacji stóp oraz wad postawy. Nie ma również potrzeby stosowania specjalnych, wyprofilowanych wkładek do butów.

Nawet, jeżeli wydaje się nam, że dokonaliśmy odpowiedniego wyboru, to ostatnie zdanie powinno zawsze należeć do dziecka. Należy zwrócić uwagę na to, czy kupione przez nas buty nie sprawiają, że porusza się ono w sposób nieprawidłowy. Oczywiście pierwsze kroki w butach będą niepewne, nie powinno to być powodem do niepokoju, gdyż dziecko potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się. Obserwacja chodu dziecka jest kluczowa, aby stwierdzić, czy dana para butów jest dopasowana do potrzeb naszej pociechy.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]