Sprawdzone sposoby, na rozjaśnienie włosów w domu

jak rozjaśnić włosy w domu

Włosy stanowią wizytówkę wszystkich kobiet. Często eksperymentujemy z kolorem, upięciami i produktami do ich stylizacji. W większości przypadków, wiodącym trendem są włosy w kolorze pięknego blondu. Niestety wizyta u fryzjera, może nas sporo kosztować, a okazuje się, że zabieg rozjaśniania włosów możemy przeprowadzić w zaciszu domowym. Będzie on delikatny, a zarazem efektywny. Wszystko po to, żeby włosów nie zniszczyć, a jednocześnie zmienić ich kolor na jaśniejszy. Jak zatem rozjaśnić włosy w domu?. Poznajcie kilka sprawdzonych sposobów.

Czym tak naprawdę jest rozjaśnianie?

Zanim zabierzemy się do przeprowadzenia zabiegu, należy na samym początku zdać sobie sprawę, czym tak naprawdę jest rozjaśnianie włosów. Jest to proces, dzięki któremu nasz naturalny kolor włosów, może stać się jaśniejszy, o jeden lub nawet kilka tonów. Rozjaśnianie pozbawia włosy naturalnie zawartego w nich pigmentu. Okazuje się, że efekt rozjaśnienia można uzyskać na kilka sposobów, wykorzystując zarówno substancje chemiczne, jak i te pochodzenia naturalnego. Nie możemy jednak wybrać pierwszej lepszej metody, gdyż sporo zależy od kondycji włosów, a także ich koloru i efektu końcowego jaki planujemy uzyskać. W przypadku drastycznej zmiany koloru, lepiej zabieg ten powierzyć specjaliście. Jeśli jednak zależy nam na rozjaśnieniu o ton, dwa lub nawet kilka, możemy zrobić to w domu.

Domowe sposoby na rozjaśnienie włosów

Jak wiadomo, produkty naturalne będą dla włosów jak najmniej inwazyjne. Jednak domowe sposoby sprawdzą się tylko w przypadku włosów dość jasnych, szatynki niestety nie będą mogły z nich skorzystać, ponieważ prawdopodobnie w ogóle nie zobaczą one efektu. Do najskuteczniejszych sposobów na domowe rozjaśnianie włosów należą:

  • rozjaśnienie włosów przy użyciu soku z cytryny – cytrynę w domu ma każdy, a jeśli nie kosztuje ona parę groszy w sklepie. Ilość zależy od tego jak długie są włosy. Na wstępie wyciskamy sok z cytryn. Następnie mieszamy go z wodą w proporcji 1:3. Powstałą mieszankę wcieramy we włosy. Uwaga- muszą być one suche. Kolejnym etapem jest trzymanie mikstury na włosach przez kilka godzin, najlepiej 2-3 godziny. Po upływie tego czasu włosy należy umyć jak zawsze. Zabieg ten musimy powtarzać co najmniej kilka dni. Wzmocnienie efektu uzyskamy, wystawiając włosy na działanie promieni słonecznych.
  • rozjaśnienie włosów z wykorzystaniem miodu – miód również pomoże nam rozjaśnić włosy. Jednak da on dość delikatny efekt. Jedną łyżkę miodu, mieszamy z taką samą porcją odżywki do włosów. Następnie nakładamy na lekko wilgotne włosy, a po godzinie możemy je spłukać. Oczywiście zabieg ten należy powtarzać kilka razy w tygodniu, do uzyskania zadowalającego efektu.
  • rozjaśnianie włosów za pomocą octu winnego – jak sama nazwa wskazuje, będziemy musiały zaopatrzyć się w ocet winny- biały lub czerwony. Potrzebna będzie także cytryna, a także, by aplikacja była wygodna, buteleczka z rozpylaczem. Na wstępie należy wypłukać octem włosy, by usunąć pozostałości zanieczyszczeń i środków do stylizacji. W między czasie, gotujemy dwie filiżanki wody i dwie duże łyżki octu winnego. Następnie wystudzoną mieszanką myjemy włosy, następnie zmywamy ją szamponem. By wzmocnić efekt, suche już włosy możemy spryskać mieszanką soku z cytryny i octu w proporcji 1:1. Zostawiamy ją na 10-15 minut i ponownie płuczemy włosy.
  • woda i słońce – to jeden z najdelikatniejszych sposobów, dający równie delikatny efekt. Idealnie sprawdzi się w przypadku naturalnych blondynek, które chcą uzyskać efekt włosów muśniętych słońcem. Wystarczy zmiękczyć je wodą i wystawić na działanie słońca. Dzięki czemu pojawią się naturalne, jasne pasemka.
  • rozjaśnienie włosów przy pomocy naparu z rumianku – z powodzeniem skorzystać mogą z tego ciemne blondynki, które marzą o złotych refleksach. Zaparzamy około cztery torebki rumianku, w około litrze gorącej wody. Następnie po ostygnięciu, płuczemy naparem włosy i zawijamy w ręcznik. Pozostawiamy mieszankę na włosach przez około 20 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą.

Należy tu wspomnieć, że popularnym od wielu lat sposobem, propagowanym na łamach Internetu, było rozjaśnianie włosów wodą utlenioną. Mimo że skutecznie zmienia ona kolor włosów, to jednocześnie bardzo je niszczy. Sprawia, że stają się kruche i łamliwe. Nawet w salonach fryzjerskich, odchodzi się od produktów, które zawierają ją w składzie. Mimo wykorzystywania środków, ingerujących w strukturę włosa, nie są one na tyle mocne, by uszkadzały ich strukturę. Pamiętajmy, że optymalne stężenie nadtlenku wodoru, które będzie bezpieczne dla włosów, a jednocześnie skuteczne to około 6%.

Rozjaśnianie w domu włosów ciemniejszych

W przypadku włosów, które są naturalnie ciemne, jak np. jasny i średni brąz, dążenie do ich rozjaśnienia naturalnymi sposobami, będzie nieefektywne. Wówczas, musimy posłużyć się dostępnymi w drogeriach. Możemy posłużyć się więc:

  • farbą superrozjaśniającą – wybierzmy tą z oksydantem około 9%, która pomoże rozjaśnić włosy o 3 tony, a także o stężeniu 10,5%, jeśli chcemy mieć włosy jaśniejsze o 4 tony lub 12%, która pozwoli rozjaśnić włosy nawet o 5 tonów. Jest to zabieg jednoetapowy, nie wymagający powtarzania.
  • rozjaśniacz – z oksydantem od 1,5% do 6%. Wówczas nie uszkodzimy tak mocno struktury włosa. Po rozjaśnieniu, nałóżmy również toner, czyli farbę półpernamentą, która pomoże w pielęgnacji i utrzymaniu koloru. Zabieg ten przeprowadzamy w dwóch etapach, po pierwsze rozjaśnienie, po drugie nadanie odcienia i wykończenie koloryzacji.
  • kąpiele rozjaśniające – to proces niezwykle czasochłonny, ponieważ rozjaśnianie jest przeprowadzone etapami, aż do uzyskania pożądanego odcienia.

Pamiętajmy, że każda ingerencja w strukturę włosa uszkadza go. Jeśli więc nasze włosy nie są w dobrej kondycji, zabieg powinien wykonać specjalista, który zajmie się również ich pielęgnacją.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.8]