Mikroflora bakteryjna jelit ma duże znaczenie dla całego organizmu. To od jej kondycji w dużej mierze zależy nasze samopoczucie, a także ogólny stan naszego organizmu. Flora bakteryjna to nic innego jak biliony mikroorganizmów – są nimi głównie bakterie, które żyją z nami w pewnego rodzaju symbiozie. Bakterie zyskują środowisko do życia i rozmnażania się, natomiast człowiek – wsparcie dla funkcjonowania układu pokarmowego, czy nawet nerwowego.
Jak wspomóc jelita?
Są sytuacja, gdy nasze jelita potrzebują naszego wsparcia. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy układ pokarmowy jest z różnych powodów przeciążony, np. przez zaparcia czy biegunkę. Przyczyniać się do tego mogą również rotawirusy, a także stosowanie antybiotyków. Niezastąpione są wówczas bakterie priobiotyczne, które znajdują zastosowanie także w leczeniu zaparć, a także schorzeń alergicznych.
Wciąż trwają badania, których celem jest wykrycie związku pomiędzy używaniem probiotyków, a chorobami nowotworowymi. Włączenie ich do swojej diety jest z pewnością sposobem na polepszenie samopoczucia i poprawę stanu organizmu. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak lub obserwujesz u siebie spadek samopoczucia – postaw na probiotyki. W każdej chwili możesz włączyć je do swojej diety. W niektórych sytuacjach niezbędna będzie konsultacja z lekarzem lub dietetykiem.
Odbudowa flory bakteryjnej – domowe sposoby
Odbudowa flory bakteryjnej nie musi być trudna. Możesz polepszyć stan swojego organizmu, włączając do swojej diety produkty o wysokiej zawartości kwasu mlekowego. Są to głównie przetwory mleczne – jogurty, maślanka oraz kefir. Na etykietach produktów znajdziesz informacje o zawartości dobroczynnych dla organizmu składników.
Czym są naturalne probiotyki? Zalicza się do nich substancje, które wzmacniają odporność organizmu. Chronią one również przed zakażeniami – dzięki nim możliwe jest zahamowanie rozwoju patogenów, które z kolei przyczyniają się do rozwoju choroby. Probiotyki wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego, wspomagając wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych z pokarmu. Probiotki skracają również czas trwania biegunek. Są również niezwykle pomocne po antybiotykoterapii. To właśnie one pomagają odbudować florę bakteryjną jelit.
Zdrowe jelita to lepsze samopoczucie. Jak o nie zadbać? Ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta. To właśnie od naszych codziennych nawyków żywieniowych zależy funkcjonowanie naszego organizmu i zdrowie jelit.
Prostym sposobem na odbudowę flory bakteryjnej jest włączenie do swojej diety produktów kiszonych. Nie musisz ograniczać się do tradycyjnych kiszonek. Jeśli chcesz spróbować nowych smaków, świetną propozycją będzie kalafior w zalewie.
Często jednak domowe sposoby mogą nie być wystarczające. Wówczas warto sięgnąć po suplementy, które dodatkowo wspomogą organizm. Najlepiej wybierać produkty, w których znajduje się kilka szczepów bakterii.