Implanty zębowe tytanowe i cyrkonowe. Porównanie

implant zębowy

Implanty stomatologiczne, czyli implanty zębowe to najlepszy sposób odbudowy utraconych naturalnych zębów. W odróżnieniu od innych metod protetycznych, implanty umożliwiają bowiem nie tylko idealną odbudowę estetyki uśmiechu, ale także doskonałe odbudowanie funkcjonalności układu żucia. Obecnie w klinikach stomatologicznych stosuje się dwa rodzaje filarów implantów stomatologicznych: implanty tytanowe lub implanty cyrkonowe. W artykule dokładnie tłumaczymy, jak zbudowane są implanty oraz porównujemy obie te możliwości.

Jaką rolę pełni filar implanta stomatologicznego?

Największą zaletą stosowanie implantów w odbudowie utraconych naturalnych zębów jest to, że pozwalają one nie tylko na odbudowanie korony zęba, ale także jego korzenia, czyli elementu, który bierze na siebie najwięcej zadań. Najważniejszym elementem implantu stomatologicznego jest jego filar. To właśnie on jest bowiem wszczepiany w dziąsło lub w żuchwę i to on pełni funkcje korzenia zęba. Żeby implant na pewno dobrze się sprawdzał, musi wykazywać dużą wytrzymałość na zachodzące w jamie ustnej obciążenia mechaniczne, a także musi wykazywać pełną biozgodność z tkanką kostną człowieka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w TychachPo wszczepieniu filaru implanta zębowego, w procesie osteointegracji kość szczęki lub żuchwy zaczyna łączyć się z kością i w pewnym sensie staje się jej integralną częścią. Gdyby nie było biozgodności, organizm mógłby ten element odrzucić i zabieg trzeba by zaczynać od początku. Wybór materiałów, z których wykonuje się filary implantów nie jest więc przypadkowy. Zarówno stopy tytanu, jak i cyrkon mają tę biozgodność i odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością.

Charakterystyka implantów tytanowych

Najdłuższą historię mają implanty wykonane z tytanu. Pierwszy implant tytanowy został wykorzystany do odbudowy zęba w Szwecji w 1965 roku. Materiał ten okazał się być jednak tak doskonały do wykonania korzenia zęba, że stosuje się go w implantologii do dziś. Największą zaletą tytanu są jego biozgodność z tkanką kostną szczęki i żuchwy oraz trwałość. Implanty tytanowe bez przeszkód mogą być stosowane nawet przez bardzo wiele lat.

Implanty tytanowe mają jednak jedną istotną wadę, a jest nią wyróżniająca się na tle innych zębów estetyka tych elementów. Implanty tytanowe mają bowiem kolor srebrnoszary. Co prawda u większości osób implant po wszczepieniu i tak nie jest widoczny, ale zdarza się, że z czasem może u pacjenta dojść do niewielkiego obniżenia linii dziąseł i wszczepiony filar implantu nie tylko stanie się widoczny, ale także będzie się wyróżniał na tle innych zębów.

Charakterystyka implantów cyrkonowych

Właśnie kwestia estetyki implantów sprawiła, że z czasem zaczęto szukać innych materiałów, z których można by było stworzyć filary implantów zębowych. Jedynym rozwiązaniem, który się przyjął stały się implanty cyrkonowe, które często są też nazywane implantami ceramicznymi. Tego typu implanty mają po prostu ładniejszy kolor, który jest bardziej zbliżony do barwy naturalnych zębów. Co ważne implanty cyrkonowe, oprócz tego, że mają wygląd zbliżony do wyglądu naturalnych zębów, są od nich znacznie bardziej odporne na ścieranie. Są także oczywiście biozgodne z tkanką kostną, odporne na korozję oraz bardzo wytrzymałe.

Jakie mogą być szczególne wskazania do zastosowania implantów cyrkonowych?

Oprócz zwiększonej estetyki implantów cyrkonowych, według przeprowadzonych badań klinicznych, niewielka liczba osób wykazuje uczulenie na tytan. W ich przypadku cyrkon jest więc jedyną możliwością. Implanty cyrkonowe są całkowicie bezpieczne dla każdego, materiał ten nie powoduje bowiem żadnych reakcji alergicznych. Uczulenie na tytan występuje jednak tak bardzo rzadko, że głównym powodem, dla którego pacjenci decydują się na wybranie implantów cyrkonowych jest zdecydowanie chęć zapewnienia sobie lepszej estetyki uśmiechu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]