Ile kalorii mają jabłka i czy można je spożywać na diecie?

jabłka - ile mają kalorii

Niemal każdy z nas słyszał o cudownych właściwościach jabłek. Mają niewiele kalorii, a do tego dostarczają do organizmu wiele różnych, cennych witamin i składników mineralnych. Regulują pracę jelit, stąd polecane są osobom, które chcą się pozbyć kilku zbędnych kilogramów. W ostatnich latach pojawiła się nawet dieta oparta na jabłkach. Ile rzeczywiście mają one kalorii i czy naprawdę polecane są osobom na diecie?

Ile kalorii ma surowe jabłko?

Jabłka najlepiej jest spożywać w formie surowej. Co do tego nikt nie ma wątpliwości, a zasada ta dotyczy niemal wszystkich warzyw i owoców, które mogą być spożywane własnie w takiej formie. Jabłko w swojej tradycyjnej formie ma jedynie 47 kalorii w 100 gramach. Oznacza to, że małe jabłko, o wadze około 75 gramów, dostarczy nam 35 kaloriiŚredniej wielkości owoc ma około 50 kalorii, natomiast duży to 75 kalorii.

Ile kalorii ma jabłko gotowane i pieczone?

Wiele osób nie toleruje jabłek w surowej postaci, gdyż mogą one podrażniać żołądek osób borykających się z problemami związanymi z układem trawiennym. W związku z tym jabłka spożywane są przez nie po ugotowaniu lub upieczeniu. Co więcej, taki sposób przygotowania jabłka polecany jest w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. Pozostaje pytanie, czy jabłka pieczone lub gotowane są tak samo kaloryczne, jak surowe? Jabłko w takiej postaci jest trochę bardziej kaloryczne, gdyż jego 100 gramów zawiera około 90-100 kalorii.

Czy jabłko zawsze ma tyle samo kalorii?

Bardzo często można spotkać się z opinią, że tylko jabłka surowe mają mało kalorii i dużo wartości odżywczych. Jak wspomniano wyżej, ugotowanie czy upieczenie jabłka nie powoduje drastycznego wzrostu kaloryczności, jednak dodanie do niego polepszaczy smakowych już tak. Najczęściej dodajemy do jabłka:

  • miód,
  • cukier,
  • konfiturę żurawinową,
  • masło.

Wszystkie te dodatki są bardzo kaloryczne, zatem nawet niewielka ich ilość może uczynić z małego jabłuszka prawdziwą bombę kaloryczną!

Kalorie pochodzące z jabłek u osób na diecie

Będąc na diecie odchudzającej powinno się spożywać warzywa i owoce, lecz w umiarkowanych ilościach. Jabłko jest jednym z tych owoców, które ze względu na swoje wartości odżywcze polecane są osobom, które chcą zgubić kilka kilogramów. Ważne, aby na diecie pozwolić sobie na jedno, góra dwa małe jabłka dziennie. Jabłka powinny być spożywane w postaci surowej, co pozwoli zmniejszyć ich kaloryczność. Dostarczymy tym samym około 100-150 kalorii organizmowi, a wraz z nimi wiele cennych składników odżywczych. Jabłka spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do wzrostu tkanki tłuszczowej, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. W szczególności należy unikać jedzenia jabłek przed snem.

Jabłko to owoc, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Dostępny jest on w sklepach przez cały rok, a ze względu na niską kaloryczność uwielbiają go wszyscy, także osoby będące na diecie. Warto jednak ograniczyć dzienne spożycie jabłek, gdyż pomimo małej ilości kalorii jabłka mają wiele cukrów, które nie są wskazane osobom dbającym o linię.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]