Czy praca w roli opiekuna medycznego jest dla Ciebie?

Opiekun medyczny to zawód, na który z roku na rok rośnie zapotrzebowanie. Starzejące się społeczeństwo potrzebuje coraz więcej osób zdolnych pomagać seniorom. Aby dobrze wykonywać tą pracę, należy posiadać takie cechy charakteru jak empatia, troskliwość, czy opiekuńczość. Co należy do obowiązków opiekuna medycznego i gdzie można zdobyć wykształcenie uprawniające do pracy w zawodzie? Gdzie szybko można znaleźć posadę?

Co robi opiekun medyczny?

Do obowiązków opiekuna medycznego należy szeroko pojęte sprawowanie opieki nad osobami starszymi i schorowanymi. Osoba zatrudniona na tym stanowisku pomaga swoim podopiecznym w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, mycie, czy toaleta. Dokonuje pomiarów ciśnienia, temperatury, pielęgnuje rany i odleżyny, zmienia opatrunki na świeże. Jest towarzyszem osoby starszej, dba o jej dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, a zwłaszcza wspiera ją w zaakceptowaniu upływającego czasu lub choroby. Opiekun medyczny pomaga także w załatwieniu codziennych spraw, takich jak zakupy czy wizyta u lekarza. Organizuje także czas wolny, chodząc wraz z podopiecznym np. na spacery.

Jakie są cechy dobrego opiekuna?

Dobry opiekun medyczny musi przede wszystkim posiadać odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie. Jest osobą, z którą senior spędza najwięcej czasu, musi więc umieć szybko rozpoznać i reagować na sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia. Opiekun powinien cechować się dużą cierpliwością i wyrozumiałością w stosunku do starszych, schorowanych osób. Ta praca jest zawodem, do którego należy mieć pewnego rodzaju powołanie. Konieczna jest duża doza empatii, troski i zaangażowania, a także łatwość w nawiązaniu kontaktów z osobami starszymi.

Gdzie zdobyć potrzebne wykształcenie?

Osoby chcące pracować w zawodzie opiekuna medycznego, muszą najpierw zdobyć odpowiednie kwalifikacje. W tym celu można zapisać się na różnego rodzaju studia, kursy lub szkoły podyplomowe. Ważne jest, aby program zajęć obejmował zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczną naukę zawodu. Dzięki temu przyszły opiekun pozna podstawy anatomii człowieka, nauczy się wykonywać różne procedury higieniczne, a także zdobędzie wiedzę pozwalającą na szybkie udzielenie pomocy w nagłych wypadkach.

Gdzie można pracować po ukończeniu edukacji?

Po zdaniu egzaminu opiekun medyczny może pracować indywidualnie, lub zatrudnić się w publicznej lub prywatnej placówce medycznej. Zazwyczaj jako osoba pracująca samodzielnie ma pod opieką jednego pacjenta, któremu poświęca maksimum swojego czasu. Z kolei chcąc rozpocząć pracę w placówce, można zatrudnić się m.in.w szpitalu, domu pomocy społecznej, hospicjum bądź sanatorium. Opiekun medyczny wspiera wówczas zespół pielęgniarek i lekarzy.

Gdzie szukać pracy?

Najwięcej aktualnych ofert pracy można znaleźć w sieci, w serwisach ogłoszeniowych typu Pokato.pl. Należy jedynie wybrać zakładkę praca opiekun medyczny, a potem przejrzeć interesujące nas ogłoszenia. Serwis umożliwia dodawanie darmowych ogłoszeń, więc chętnie korzystają z niego zarówno osoby indywidualne chcące zatrudnić opiekuna, jak i agencje pracy. Można także przygotować swoje CV i zanieść je wraz z dokumentami potwierdzającymi uzyskane kwalifikacje bezpośrednio do działu kadr w wybranym szpitalu lub domu pomocy społecznej. Jeżeli nie uda się znaleźć żadnej oferty pracy w Polsce, warto spróbować zatrudnienia za granicą. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, dla których krajowe zarobki na stanowisku opiekuna medycznego są zbyt niskie.