Co radzi podstawowa opieka zdrowotna przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która spowodowana jest niedostatecznym stężeniem hormonów produkowanych przez gruczoł tarczycowy. Objawy tej choroby są tak różne, że bardzo często myli się je lub łączy z innymi schorzeniami. Jakie są główne przyczyny niedoczynności tarczycy? Po czym możemy ją poznać i jak z nią walczyć? Dlaczego tak ważna jest podstawowa opieka medyczna?

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Tarczyca, a właściwie jej gruczoł znajduje się u dołu szyi, zaraz przed tchawicą. Jest to niewielki organ, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie hormonów tarczycy, które sterują przemianą materii w tkankach oraz narządach organizmu. Są nimi trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4), a także kalcytonina. By mogły być produkowane, tarczycy niezbędne są odpowiednie ilości jodu, które są pobierane z pożywienia i powietrza. Za prawidłową pracę gruczołów tarczycy odpowiada przede wszystkim hormon TSH, który jest wytwarzany w przysadce mózgowej. Kiedy dochodzi do tego, że z jakichś powodów tarczyca produkuje zbyt mało hormonów w porównaniu do zapotrzebowania naszego organizmy, mówimy o niedoczynności tarczycy i tak określa to opieka medyczna. Z tą chorobą mają do czynienia głównie starsi ludzie, a zwłaszcza kobiety. By zdiagnozować chorobę i rozróżniać od siebie choroby tarczycy musimy wykonać odpowiednie badania, które udostępnia nam zakład opieki zdrowotnej. Podstawowa opieka zdrowotna jest niezbędna przy niedoczynności tarczycy.

Do głównych czynników niedoczynności tarczycy należy choroba Hashimoto. Jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W naszym organizmie aktywują się przeciwciała przeciwko enzymom naturalnie występującym w gruczole tarczycy. Na niedoczynność tarczycy ma wpływ także całkowite bądź częściowe wycięcie tarczycy, niedobór jodu w środowisku.

Jakie objawy wskazują na niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy może występować w dwóch formach – subklinicznej (utajnionej) oraz pełnoobjawowej (klinicznej).

Pierwsza odmiana niedoczynności jest najłagodniejszą formą choroby, która daje bardzo drobne oraz trudne do zauważenia objawy. U osób dorosłych może to być tylko obniżenie nastroju, chroniczne zmęczenie, a nawet depresja. Mimo wszystko trudno przypisać te symptomy niedoczynności tarczycy, a zignorowanie ich może prowadzić do rozwinięcia się choroby do fazy pełnoobjawowej.

Przy utajnionej niedoczynności tarczycy u dzieci starszych da się zauważyć zahamowanie wzrostu, suchość i łamliwość włosów, nietolerancję zimna, dokuczliwe bóle głowy oraz spowolniałą mowę.

Pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy objawia się na bardzo różne sposoby, dlatego istotne jest przedstawienie lekarzowi wszystkich zagadkowych objawów oraz przeprowadzenie odpowiednich badań, mających zweryfikować poziom hormonów w organizmie. Chorzy często skarżą się na przyrost masy ciała, częste zaparcia, duszności, sztywność mięśni i obolałe stawy. Niedoczynność tarczycy może wywoływać również problemy z utrzymaniem ciąży, obniżenie libido oraz impotencję. Zauważając któreś z objawów u siebie, warto jest odwiedzić zakład opieki zdrowotnej i wykonać badania, ponieważ opieka medyczna przy takim schorzeniu jest podstawą.

Inne objawy, to osłabiona pamięć, trudności z koncentracją, bóle głowy i uczucie przejmującego zimna (nawet w upalne dni) również są klasyfikowane jako objawy niedoczynności tarczycy. Skóra przesusza się i staje się chropowata, co szczególnie uwidacznia się na łokciach i kolanach – wydają się „brudne”. Niedoczynność tarczycy ma wpływ także na włosy – stają się suche i łamliwe, znacznie przerzedzają się brwi. Twarz chorego staje się „nalana”, powieki obrzęknięte, może pojawić się tzw. drugi podbródek a dołki w obojczykach zanikają.

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która nieleczona może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw. Zauważając nawet pojedyncze objawy u siebie warto odwiedzić centrum medyczne. Podstawowa opieka zdrowotna w takiej sytuacji jest kluczowa. Często warta uwagi w takich sytuacjach jest prywatna opieka zdrowotna. Jeśli interesuje Cię prywatna opieka zdrowotna, odwiedź tę stronę i znajdź zakład opieki zdrowotnej w pobliżu siebie: https://polmed.pl.


Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]