Clatra – Wskazania i przeciwwskazania do stosowania

W okresie alergii wiele osób potrzebuje leku zatrzymującego jej uciążliwe skutki. Jednym z tego typu leków jest Clatra. Lek ten ma działanie przeciwhistaminowe, dzięki czemu zwalcza i łagodzi objawy alergii. Lek ten można kupić w trzech różnych formach. Pierwszą jest roztwór przyjmowany doustnie, drugą tabletki powlekane, a trzecią tabletki do ssania które są polecane dzieciom.

Czym jest lek Clatra?

Clatra jest lekiem przeciwhistaminowym. Za działanie leku odpowiedzialna jest bilastyna, czyli substancja która działa jako antagonista obwodowych receptorów H w sposób długotrwały. Badania wykazały, że bilastyna przyjmowana jako pojedyncza dawka przez 14 do 28 dni w skuteczny sposób łagodziła objawy alergiczne taki jak: kichanie, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, lejąca się wydzielina z nosa czy zaczerwienienie oczu. Poza tym substancja ta jest wstanie zniwelować objawy pokrzywki do których zaliczamy: świąd, bąble na skórze czy ogólny dyskomfort.

Bilastyna jest substancją która szybko wchłania się do krwiobiegu, a jej działanie utrzymuje się nawet przez 24 godziny, dzięki czemu nie jest konieczne przyjmowanie kilku dawek leku w ciągu dnia. Dodatkowo bilastyna w większości jest wydalana z kałem i moczem w niezmienionej postaci co świadczy o niewielkim metabolizowaniu jej przez ludzki organizm.

Clatra skład

Jak już wcześniej wspomniano, Clatra może występować w trzech różnych formach. Najczęściej stosowane są tabletki powlekane przyjmowane doustnie. W każdej z form substancją czynną jest bilastinum. W zależności od przyjmowanej formy różnić się będzie jej stężenie oraz zastosowane substancje pomocnicze. Lek ten wydawany jest na receptę i należy przyjmować go w formie i dawce wskazanej przez lekarza podczas konsultacji medycznej.

Clatra dawkowanie

Lek przyjmowany jest doustnie. Osoby dorosłe i młodzież powyżej 12 roku życia powinny przyjmować raz na dobę dawkę 20 mg leku. Dzieci w wieku 6 do 11 lat o masie ciała powyżej 20 kilogramów lek powinien być przyjmowany w dawce 10 mg bilastyny, lub w postaci roztworu o dawce 2,5 mg/ml według zaleceń lekarza. Dzieci poniżej 6 roku życia, oraz o wadze poniżej 20 kg nie powinny przyjmować leku. Lek powinien być przyjmowany godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku, w całościowo przyjmowanej dobowo dawce.

Clatra – Wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Jak już wcześniej wspomniano lek Clatra przyjmowany jest w celu łagodzenia objawów alergii, jak również przy niwelowaniu symptomów pokrzywki. Dodatkowo wskazaniem do stosowania leku jest problem z przyjmowaniem innych leków alergicznych które wywołują u pacjentów senność w przeciwieństwie do Clatry, która takiego działania nie posiada.
Jakie są z kolei przeciwwskazania do przyjmowania Clatry?
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na bilastynę lub którykolwiek inny składnik pomocniczy leku.

Clatra – czas trwania leczenia

Czas przyjmowania Clatry uzależniony jest od czasu ekspozycji na alergeny. Przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa jak i spojówek, leczenie powinno być ograniczone do czasu kontaktu z alergenami. Jeśli lek przyjmowany jest przy sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa lub przy pozostałych objawach leczenie można zakończyć po ustąpieniu objawów i wznowić w przypadku ponownego ich pojawienia. Możliwe jest również leczenie ciągłe przy całorocznym występowaniu zapalenia błony śluzowej nosa. W przypadku leczenia pokrzywki dawkę i czas leczenia należy dobrać do konkretnego rodzaju występującej dolegliwości.

Bibliografia:
Clatra, Baza Leków – Medyk Online

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]